Информация для родителей

Про особливості адаптації до навчального процесу учнів 1-х класів

Однією з актуальних проблем сучасної освіти с створення умов для розвитку інтелектуального творчого потенціалу коленої дити­ни. Для вирішення цього питання необхідно забезпечити відповідні умови для здійснення навчально-виховного процесу, результатом якого стало б засвоєння учнями змісту освіти на рівні творчого застосування знань і вмінь, набуття учнями навичок самостійного вирішення проблемних ситуацій, розвитку та реалізації власного творчого потенціалу.

Вступ до школи і молодший шкільний вік є важливими ета­пами життєвого шляху дитини, оскільки школа — це не лише навчальний процес, а й важлива частина життя зростаючої осо­бистості. Педагогам, які працюють із першокласниками, важли­во мати уявлення не лише про навички, з якими діти прийшли до школи, а й про їхні очікування, бажання, наміри, переваги, уявлення про самих себе та своє місце серед інших.

Початок навчання дитини в 1-му класі — це складний і відпо­відальний етап. Адже дуже багато змін відбувається в цей період. Це не тільки нові умови життя та діяльності, а й нові контакти, нові стосунки, нові обов'язки.

Досвід роботи показує, що адаптація дитини до школи від­бувається не одразу. Це досить тривалий процес, пов'язаний зі значним напруженням усіх систем організму. Лише через 5-7 тижнів поступово підвищуються та стають більш стійкими по­казники працездатності в дитини, спадає напруга та тривожність.

Щорічними дослідженнями доведено, що з початком навчаль­ного року відбувається адаптація організму учнів до навчального процесу, тривалість і перебіг якої залежить як від факторів на­вчального середовища (режиму, змісту, методів, і засобів навчан­ня, обсягу навчального навантаження), так і від стану здоров'я та працездатності. Узагалі ж адаптація до школи розглядається як безперервний процес, що відбувається протягом усього часу перебування учнів у навчальному закладі.

Робота вчителя розпочинається ще на етапі запису дитин до 1-го класу під час діагностичної бесіди з майбутнім учнел коли виявляється рівень та особливості підготовленості дитин до шкільного життя.

Отже, спостерігаючи за першокласріиками, можна говорит про те, що діти, які відвідували ДНЗ, значно швидше і без пр< блем адаптуються до умов навчання в школі.

Із метою уникнення перевантаження та для покращення адаї тації учнів 1-х класів до навчання протягом першого місяця ще денно один з уроків учителі проводять на свіжому повітрі аб в ігровій кімнаті.

У розкладі для першокласників також уводиться розвантіі жувальний день — четвер.

У навчанні учнів велику увагу вчителі приділяють грі як осі» виому виду дитячої діяльності. Ігрова діяльність с цінним засс бом виховання розумової активності школярів, активізує психічн процеси, викликає живу зацікавленість у процесах пізнання. Пі, час проведення дидактичних ігор діти з бажанням долають значи труднощі в навчанні, розвивають свої здібності й уміння.

Для створення спокійної робочої атмосфери на уроці вчител намагаються підтримувати зосередженість уваги учнів, їх слуху а не збереження статичної пози за партою протягом усього уроку

Збільшення навчального часу в 1-му класі з математики н одну годину дозволило педагогам ширше використовувати ігрові ті практичні методи навчання, що і спростило процес адаптації.

У цьому навчальному році також здійснювалася програмі психологічного супроводу першокласників під час адаптаційної'і періоду до навчання в школі. Головне завдання — це допомо га дітям в адаптації до школи, що має на меті розвиток їхньо саморегуляції, попередження і зниження тривожності, а таком допомогу вчителеві у створенні умов, що сприяють інтенсивному розвитку пізнавальних можливостей і комунікативних здібностей першокласників. У систему супроводу адаптації учнів 1-х класії до школи входили заняття, у процесі проведення яких відбувалиа консультації з учителем, зустрічі з батьками. Заняття будувалисі у доступній та цікавій формі, з використанням методів, техиЦ саморегуляції, проективних методів розвитку уяви, гри. Частиш! занять мала двобічний характер: містила не лише діагностами завдання, а й розвивальні вправи.